Rady houbařům

Nové Město na Moravě  Sdílet článek na nebo

Při procházkách v lese dodržujte několik jednoduchých zásad

Rady houbařům

V období letních měsíců policisté každoročně velmi často řeší případy, které mají souvislost s houbařením. Češi jsou od nepaměti vášnivými houbaři, a proto by také měli mít na paměti, že s pobytem v lese jsou spojena nejrůznější úskalí. Z tohoto důvodu by měli dodržovat několik základních pravidel, kterými by se měli řídit.

Řidiči si v první řadě musí uvědomit, že vjezd a parkování vozidel v lese je zakázáno lesním zákonem. Mnozí se totiž rozhodnou použít na cestu do lesa motorové vozidlo a zaparkují je přímo před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo komunikaci. Tímto se pak dopouští přestupkového jednání na úseku bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, které je v kompetenci Policie České republiky a lze za něj na místě v příkazním řízení uložit pokutu až do výše dvou tisíc korun. Ti řidiči, kteří se pak snaží ušetřit každý krok a poruší zákaz vjezdu do lesa, se vystavují možnosti postihu od správního orgánu, který přestupci může ve správním řízení uložit pokutu až do výše pět tisíc korun. Když už si ale dáme tu práci a najdeme vhodné místo k zaparkování, tak je důležité, abychom automobil řádně zabezpečili, a to jak proti krádeži, tak i proti pohybu. Zejména je zapotřebí zkontrolovat dovřená okénka, zajistit vozidlo mechanickými bezpečnostními prvky, pokud je jimi vybaveno a zkontrolovat obsah cenností, které v žádném případě neponecháváme ve vozidle, neboť vozidla, která jsou takto odstavená a zdánlivě opuštěná, bývají terčem nenechavých zlodějů.
Policisté také často pátrají po houbařích, kteří se v lese ztratí nebo zabloudí.

Těmto případům lze ale předcházet dodržením několika zásad:

1. Houby sbírejte pouze na místech, která dobře znáte. Pokud jste v neznámém lese, snažte si zapamatovat orientační body, podle kterých najdete cestu zpět.
2. Mějte u sebe plně funkční a nabitý mobilní telefon. Pokud se ztratíte nebo zraníte, můžete jím přivolat pomoc.
3. Informujte rodinu, své kamarády nebo známé o tom, že jdete na houby a kde je přibližně budete sbírat.
4. Pokud trpíte nějakou nemocí nebo alergií, mějte u sebe potřebné léky.

V mnoha případech také nesmíme zapomenout na ochranné prostředky, které nám mohou zachránit život. Jedná se zejména o spreje pro astmatiky, repelenty na ochranu proti bodavému hmyzu jako prevence proti pobodání a následnému anafylaktickému šoku, popřípadě proti útoku klíšťat, jejichž kousnutí nám může způsobit trvalé následky.

Při každé cestě do lesa je proto nutné mít na paměti, že při dodržování několika jednoduchých pravidel budete mít jistotu, že v případě jakékoliv nepříjemné události, která vás při houbaření nebo pobytu v lese může potkat, se vám včas dostane potřebné pomoci.

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina
Kancelář ředitele
Oddělení tisku a prevence
nprap. David Linhart
vrchní inspektor
tel: 974 261 208
mobil: 725 868 475
e-mail: david.linhart@pcr.cz