Majitelé psů, mějte své mazlíčky pod dohledem!

Nové Město na Moravě  Sdílet článek na nebo

K poslednímu případu zranění dítěte psem řešili policisté na Třebíčsku. Třináctiletou dívku napadl pes rasy německý ovčák. Dívka utrpěla zranění, se kterým musela být převezena na ošetření do nemocnice.

Majitelé psů, mějte své mazlíčky pod dohledem!

Pes ji poškrábal a pokousal. Na základě dosavadního šetření vyplynulo, že pes vyběhl pootevřenými vraty u domu ven a u silnice napadl nezletilou dívku. Policisté případ v současné době prověřují.

Z tohoto důvodu apelujeme na občany, aby své psy nenechávali volně pobíhat po veřejných prostranstvích. Majitel psa je povinen zamezit jeho volnému pobíhání a na veřejných místech ho musí mít neustále pod kontrolou či dohledem. Je třeba si uvědomit, že volně pobíhající pes může být nebezpečný pro své okolí. Pes může napadnout lidi, zejména chodce a cyklisty, dále ostatní zvířata, může zavinit dopravní nehodu nebo způsobit škodu na majetku. Následky útoku psa na člověka, především jedná-li se o psa větší rasy, mohou být velmi vážné.

Dále bychom chtěli doporučit rodičům, aby včas své děti seznámili se zásadami bezpečného chování při kontaktu se psem. I velmi malé děti by měly od svých rodičů vědět, jak lze předcházet útoku psa a jak se chovat při kontaktu s ním. Nejdůležitější pravidlo je nepřibližovat se k neznámým psům. Ke psům, které děti znají, by měly přistupovat pouze v přítomnosti dospělých. Dále by děti měly vědět, že nesmí brát psovi jeho krmení, ale ani předměty, se kterými si v tu chvíli hraje, jako třeba míčky nebo klacky. Psa je vhodné za dodržení předchozích zásad hladit pouze na bocích  nebo případně hrudi, nikdy ne na hlavě. Děti by psovi neměly nikdy sahat do tlamy nebo na obojek a neměly by se mu přímo dívat do očí. Dále nesmí psa dráždit, není vhodné napodobovat jeho štěkání, házet po něm předměty nebo ho tahat za ocas. Velkou a častou chybou je pokoušet se psa, který se zjevně bojí, uchlácholit. Ruka, kterou ho chce dítě pohladit, může být přesně to, čím byl předtím zbit. Pes, který se pak bude cítit ohrožen, může na zdroj svého ohrožení zaútočit.

V případě strachu ze psa je nutné pokusit se zachovat klid, nekřičet, nezvedat prudce ruce nebo jimi mávat a zběsile neutíkat. Je nutné vyhledat nejbližší bezpečné místo jako např. schovat se do domu nebo za plot.

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina
Kancelář ředitele
Oddělení tisku a prevence
nprap. David Linhart